ادامه مطلب

ادامه مطلب

تعویض روکش مبل

یکی از بهترین و به‌صرفه‌ترین کارهایی که می‌توانید برای نوسازی مبلمان خود انجام دهید، این است که اقدام به تعویض روکش مبل و اثاثیه منزلتان کنید. با انجام این کار هم مبل شما ظاهر جدیدی پیدا می‌کند و هم اینکه هزینه کمتری صرف نوسازی مبلمان منزلتان کرده‌اید. برای تعویض روکش مبل روش‌های مختلفی وجود دارد.

روش‌های تعویض روکش مبل

برای تعویض روکش مبل باید به جنس پارچه انتخابی و رنگ آن توجه داشته باشید و رنگ و طرح و جنس آن را متناسب با چیدمان داخلی منزل خود انتخاب کنید. پس از انتخاب پارچه مناسب، نوبت به تعویض روکش مبل می‌رسد. برای تعویض روکش مبل چند روش وجود دارد:

  • تعویض روکش مبل بدون دوختن آن
  • تعویض روکش مبل و دوختن آن به مبل
  • استفاده از روکش‌های آماده برای تعویض روکش مبل

تعویض روکش مبل بدون دوختن آن

برای انجام این روش باید ابتدا مقدار زیادی پارچه انتخاب و خریداری کنید. پس از آن تمام اجزای مبل و بالش‌ها و کوسن‌هایی که از آن جدا می‌شود را جدا کنید و با مقداری از پارچه جدید کاملاً بپوشانید. سپس، پارچه را روی مبل پهن کنید و اطراف و عقب آن را با پارچه بپوشانید. در این حالت، پارچه تنها از جلوی مبل به پایین آویزان خواهد شد. پس از آن بالش‌ها و کوسن‌های مبل را به جای قبلی خود بازگردانید. تلاش کنید تا حتی‌الامکان دسته‌های مبل و سایر اجزای آن را با پارچه به صورت مرتب بپوشانید. در صورتی که دو طرف مبل در معرض دید باشد، بهتر است از اجزایی مانند کوسن‌ برای پوشاندن کناره‌های آن استفاده کنید. 

تعویض روکش مبل و دوختن آن به مبل

برای تعویض روکش مبل خودتان هم می‌توانید اقدام کنید. اگر آشنایی مختصری با خیاطی و روش‌های دوخت و رویه‌کوبی مبل داشته باشید، این روش بهترین و به‌صرفه‌ترین روش برای شماست.

پیش از انجام هر کاری مبل خود را به دقت اندازه‌گیری کنید تا بتوانید به اندازه لازم پارچه تهیه کنید. اندازه‌های دقیق مبل را روی کاغذ یادداشت کنید. فراموش نکنید که در زمان اندازه‌گیری، قسمت‌هایی از پارچه را برای دوخت در نظر بگیرید تا در نهایت با کمبود پارچه مواجه نشوید. توجه داشته باشید که برای اندازه‌گیری صحیح باید دسته‌های مبل و عرض آنها را هم در نظر بگیرید.

پس از آنکه پارچه مناسب با اندازه‌های صحیح را انتخاب کردید و برش آن را انجام دادید، نوبت به دوخت سجاف می‌رسد. برای اینکه روکش‌ها بهتر روی مبل قرار بگیرد، بهتر است در اطراف روکش‌ها سجاف‌ بدوزید.

در نهایت، نوبت به رویه‌کوبی می‌رسد. اهمیت این مرحله بیشتر از سایر مراحل است و باید به میزان کشیدگی پارچه بر روی سطح مبل توجه لازم را داشت. در صورتی که پارچه بیش از اندازه روی مبل کشیده شود، سریع‌تر پاره می‌شود و اگر پارچه کمتر روی مبل کشیده شود به حالت شل درمی‌آید و در طول زمان چروک می‌شود. بنابراین، باید این مرحله را با دقت بیشتری انجام دهید.

استفاده از روکش‌های آماده برای تعویض روکش مبل

روش دیگری که برای تعویض روکش مبل وجود دارد، استفاده ار روکش‌های آماده است. برای انجام این کار باید به دقت ابعاد مختلف مبل خود را اندازه‌گیری کنید. سپس، روکشی با اندازه‌های متناسب با ابعاد مختلف مبل انتخاب و خریداری نمایید و در نهایت مبل خود را با آن بپوشانید. 

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت